Strona głównaOgródJak dbać o huśtawkę ogrodową, by służyła latami?

Jak dbać o huśtawkę ogrodową, by służyła latami?

Nadchodząca wiosna i lato to okres, kiedy ludzie z coraz większą przyjemnością wychodzą na dwór, ciesząc się świeżym powietrzem. Przy okazji porządkują oni ogród, wykonując podstawowe prace, skupiając się także na wykorzystywanych sprzętach. W wielu takich ogrodach można spotkać drewniane huśtawki, które są w stanie służyć przez wiele lat. Podstawą jest jednak odpowiednia konserwacja, która powinna być wykonywana w regularnych odstępach czasu.

Drewniana huśtawka ogrodowa

Wśród najchętniej wykorzystywanych modeli wyróżnić można drewniane huśtawki ogrodowe. Nic dziwnego, ponieważ niezależnie od wybranego modelu, ten zawsze będzie pięknie komponował się z otoczeniem. Nawet jeżeli ktoś w swoim ogrodzie będzie miał tylko trawę. Taka huśtawka ogrodowa wymaga zastosowania środka do impregnacji. Ich wybór jest bardzo dużo. Począwszy od takich bezbarwnych, dzięki czemu kolor huśtawki się nie zmieni, po te kolorowe. Z tych drugich warto skorzystać, jeżeli ktoś chciałby znaleźć pomysł na zmianę w swoim ogrodzie i to tanim kosztem. Taki środek do impregnacji warto nałożyć już wczesną wiosną, jak również jesienią. W ten sposób będzie można mieć pewność, że stelaż huśtawki zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczony przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wilgoci. Nie można zapomnieć o tym, aby sprawdzić, czy środek w całości wyschnął zanim ponownie będzie korzystało się z takiej huśtawki. 

Sprawdź także:  Jakie drzewa wybrać do ogrodu

Czyszczenie huśtawki ogrodowej

Niezależnie od tego czy chodzi o metalowy, drewniany, czy też plastikowy stelaż huśtawki ogrodowejistotne jest to, aby cała powierzchnia była czyszczona. Szczególnie jeżeli ktoś widzi na nim tłuste plamy, które mogą pojawić się np. na skutek wykonywania w pobliżu huśtawki prac ogrodowych. Na huśtawce człowiek nie tylko odpoczywa, ale spożywa także czasem posiłki. Tłuste (oraz inne plamy) mogą być efektem działania różnych czynników. Warto więc je jak najwcześniej usunąć, aby mieć pewność, że plama nie będzie w stanie wniknąć w sam środek. Im plama zostanie później usunięta, tym gorzej. Tym struktura wykorzystanego materiału może zostać naruszona, co też sprawi, że z samej huśtawki nie będzie można już tak długo korzystać. 

Drewno warto czyścić lekko zwilżona ściereczką. Do metalu można wykorzystać specjalne detergenty, których także nie brakuje na rynku. Chodzi bowiem o to, aby taki płyn nie uszkodził powłoki ochronnej, która zawsze powinna być umieszczona na metalowej powierzchni. Plastikową huśtawkę można wyczyścić za pomocą zwilżonych ściereczek lub chusteczek.

Sprawdź także:  Jak i kiedy przycinać hibiskusa? Przycinanie krok po kroku

Jak można zadbać u huśtawkę na ogrodzie?

Plastikowa huśtawka ogrodowa nie wymaga wykonywania specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Przy czym należy zadbać o to, aby w okresie obfitych opadów deszczu huśtawka została zakryta. Plastik to materiał najmniej wytrzymały, więc wystawiony na długotrwałe działanie wilgoci może szybko ulec zniszczeniu. Metalowa huśtawka ogrodowa pozwala na wykonanie zabiegów konserwacyjnych, mających wpływ na wydłużenie żywotności. W tym celu należy kupić specjalne farby, które pozwolą na stworzenie powłoki antykorozyjnej na wierzchu. Huśtawka będzie miała zapewnioną ochronę przed działaniem wilgoci oraz promieni UV.

Zbliżający się okres zimowy to dobry moment na to, aby pomyśleć o schowaniu huśtawki do pomieszczenia, jeżeli tylko jest taka możliwość. W ten sposób mebel będzie miał zapewnioną lepszą ochronę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to warto zadbać o nałożenie jakiegoś pokrowca. Taka częściowa ochrona będzie w stanie wydłużyć żywotność mebla.