Strona głównaNieruchomościSprzedaż nowych mieszkań – formalności związane z zakupem lokalu

Sprzedaż nowych mieszkań – formalności związane z zakupem lokalu

Chcesz kupić mieszkanie z pierwszej ręki? Jeśli tak, musi się przygotować na to, że nie obędzie się bez wielu formalności. W zależności od tego, kiedy zdecydujesz się nabyć lokal, będziesz musiał zawrzeć z deweloperem co najmniej dwie umowy. Jakie rodzaje umów wykorzystuje się w przypadku rynku pierwotnego?

Bez względu na to, czy kupuje się lokal z drugiej ręki, czy nowe mieszkanie z garażem, należy podpisać umowę ze sprzedającym lub osobą, która go reprezentuje. W przypadku rynku wtórnego zazwyczaj wystarczy jeden dokument. A jak jest z rynkiem pierwotnym? Sprzedaż nowych mieszkań przeważnie wymaga zawarcia większej liczby umów. Jakich? To zależy od sytuacji. Powszechnie wykorzystuje się umowy rezerwacyjne, przedwstępne, deweloperskie i przenoszące własność.

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna nazywana jest również wstępną. Podpisujemy ją wtedy, gdy znajdziemy idealne nowe mieszkania na sprzedaż i chcemy mieć pewność, że nie przechwycą ich inni kupcy w czasie, gdy będziemy sprawdzali swoją zdolność kredytową albo rozważali inne opcje.

Taka umowa ma formę pisemną, ale zazwyczaj nie jest aktem notarialnym. Zawiera się ją na określony czas, np. na miesiąc. Przeważnie w ramach tej umowy kupujący zobowiązuje się do zapłaty zadatku, który będzie wykorzystany na poczet zakupu mieszkania, chociaż nie zawsze jest to wymagane, a deweloper gwarantuje, że wyłączy z oferty określony lokal.

Sprawdź także:  Jak sprzedać mieszkanie szybko i korzystnie

Umowa deweloperska

Drugim rodzajem umowy jest umowa deweloperska. Zgodnie z ustawą na podstawie tej umowy deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, zaś nabywca do zapłacenia określonych kwot zgodnie z harmonogramem, żeby uzyskać to prawo.

Co ważne, umowę tego typu podpisuje się notarialnie zanim nieruchomość uzyska status samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Umowa deweloperska powinna zawierać m.in. dane dewelopera i nabywcy, wszystkie szczegóły dotyczące inwestycji, terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia prawa własności, cenę nieruchomości, informacje o jej powierzchni, usytuowaniu i parametrach technicznych, a także warunki odstąpienia.

sprzedaz-mieszkan (3).jpeg

Umowa przedwstępna

A co z umowami przedwstępnymi? Te podpisuje się tylko w ściśle określonych sytuacjach – gdy przedsięwzięcie deweloperskie jest już zrealizowane, ale nie można zawrzeć od razu umowy sprzedaży, bo np. nabywca stara się o kredyt. Wówczas w tych umowach strony zobowiązują się do zawarcia umów przyrzeczonych.

Umowa przedwstępna zazwyczaj ma formę aktu notarialnego, jednak czasami spotyka się dokumenty w formie zwykłej pisemnej.

Umowa przenosząca własność

Ostatnią umową, którą się podpisuje, jest umowa przenosząca własność. To umowa ostateczna, dlatego przeważnie zawiera się ją już po odbiorze technicznym lokalu przez nabywcę. Zawsze ma formę aktu notarialnego i mówi o tym, że nowe mieszkania w stanie deweloperskim przechodzą w ręce kupujących.

Sprawdź także:  Najczęstsze błędy przy zakupie domu

Szukasz mieszkania na rynku pierwotnym? Nowe apartamentowce sprzedaje m.in. developer ze Słupska, firma Matbet: https://matbet.com.pl