Okna w domach i mieszkaniach mają nie tylko doświetlać pomieszczenia, lecz także m.in. chronić wnętrza przed nadmierną utratą ciepła, wilgocią, włamywaczami oraz hałasem. Aby mogły spełniać te funkcje, muszą mieć odpowiednie parametry użytkowe. Parametry określa się zarówno dla całego okna, jak i dla jego poszczególnych elementów – osobno dla pakietu szybowego oraz profilu. Czym jest profil okienny i z czego się go wykonuje?
Każdy, kto wybiera okna do swojego domu, porównuje poszczególne modele biorąc pod uwagę cenę oraz parametry techniczne. Na kartach produktów znajdziemy parametry dotyczące całego okna, np. współczynnik przenikania ciepła lub jego poszczególnych elementów – zazwyczaj pakietu szybowego i profilu.
Czym dokładnie są profile okienne?
Profile do okien – co to takiego?
Profile do okien często określa się mianem ram, ale pomiędzy tymi dwoma elementami nie można postawić znaku równości. Profile to zarówno ościeżnice, jak i ramy skrzydła okiennego oraz słupki – wszystkie te elementy, które odpowiadają za stabilne utrzymanie pakietu szybowego i przenoszenie obciążeń.
W zależności od modelu mogą być wykonane z drewna, aluminium lub PVC. Obecnie największą popularnością cieszą się profile PVC do okien, ponieważ mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny, są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i dostępne w wielu kolorach, nie wymagają konserwacji, łatwo się je pielęgnuje, a przy tym zapewniają doskonałą izolację termiczną.
Jak wygląda konstrukcja profilu okiennego?
Jak skonstruowane są profile PVC do drzwi i okien? Składają się z kilku komór, czyli wewnętrznych przestrzeni w ramach okiennych dzielących profil na mniejsze części. Prawie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych oferuje modele 3-, 4-, 5- lub 6-komorowe, które skutecznie redukują utratę ciepła oraz hałasy przedostające się do wnętrza domu.
Większość profili ma również wzmocnienia stalowe gwarantujące odpowiednią sztywność i stabilność, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dużych okien.
Jak profile okienne wpływają na izolacyjność cieplną i akustyczną?
We wstępie wspomniano, że profile PVC do drzwi i okien powinny chronić pomieszczenia przed utratą ciepła, dźwiękami z zewnątrz i nieproszonymi gośćmi. Jakie parametry świadczą o tych cechach? O wielkości strat ciepła generowanych przez przenikanie ciepła przez okno mówi parametr nazywany współczynnikiem przenikania ciepła. Współczynnik ten określa się dla całego okna – Uw, dla pakietu szybowego – Ug oraz dla profilu – Uf. Im jest niższy, tym lepiej.
Każdy producent profili PVC do okien podaje wartość Uf swoich produktów. Najlepiej poszukać takich, które mają Uf równy 0,89 W/(m2K), żeby ograniczyć straty ciepła do minimum.
A co z pozostałymi kwestiami? To, czy okno będzie zapewniało właściwą izolację akustyczną, ocenia się, kontrolując wskaźnik Rw, a to, czy skutecznie utrudni włamywaczom wejście do środka, sprawdzając obecność płetw antywłamaniowych i innych zabezpieczeń mechanicznych.
Jeśli szukasz okien o dobrych parametrach, sprawdź ofertę Gealan: https://www.gealan.de/pl/. To znany producent profili PVC do drzwi i okien, który wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania techniczne.