Strona głównaWnętrzaUrządzenia interaktywne dla szkół - czy warto z nich...

Urządzenia interaktywne dla szkół – czy warto z nich korzystać?

Tablice i monitory interaktywne powoli zastępują tradycyjne tablice kredowe lub suchościeralne. Wiele szkół decyduje się na zakup tych nowoczesnych urządzeń, ponieważ chce zwiększyć zaangażowanie uczniów w omawiane tematy. Czy rzeczywiście technologie multimedialne ułatwiają prowadzenie zajęć i przyswajanie wiedzy?

Na rynku znajdziemy różne urządzenia interaktywne dla sal szkolnych, przedszkolnych oraz konferencyjnych. Największym zainteresowaniem cieszą się tablice, podłogi, stoliki i monitory interaktywne. Podłogi i stoliki wykorzystuje się głównie w przedszkolach, placówkach terapeutycznych, a także w salach zabaw, natomiast tablice i monitory w szkołach podstawowych, liceach, technikach oraz w punktach, w których prowadzone są szkolenia.

Dlaczego placówki edukacyjne decydują się na wdrożenie nowoczesnych technologii? Jakie zalety mają urządzenia interaktywne dla szkół?

Możliwość prezentacji różnych materiałów edukacyjnych

Przede wszystkim pozwalają na prezentację różnych materiałów. Nauczyciel w trakcie zajęć jest w stanie pokazywać grafiki, zdjęcia, odtwarzać pliki muzyczne albo włączać filmy nawiązujące do aktualnie omawianego tematu, a także na bieżąco korzystać z portali edukacyjnych lub tematycznych stron internetowych, żeby zademonstrować uczniom liczne ciekawostki. Jeśli istnieje taka potrzeba, ma również możliwość wyświetlenia układu współrzędnych, osi czasu, pięciolinii i innych elementów ułatwiających wykonanie zadań przy tablicy.

Sprawdź także:  Jak wybrać idealny dywan pleciony?

Większe zaangażowanie uczniów w zajęcia

Oprócz tego na niektórych urządzeniach interaktywnych da się rozwiązywać krzyżówki, rebusy, łączyć elementy w pary, przesuwać je tak, żeby tworzyły zbiory albo zaznaczać konkretne fragmenty. Te funkcjonalności szczególnie podobają się dzieciom w różnym wieku i bardzo pozytywnie wpływają na ich zaangażowanie w zajęcia.

Uczniom łatwiej się skoncentrować na kolorowych wykresach, interaktywnych mapach i ruchomych modelach niż na tradycyjnych pomocach naukowych. Pierwsze wydają im się po prostu ciekawsze.

urzadzenia-interaktywne-dla-szkol (3).jpeg

Możliwość zapisywania notatek, grafik itp.

Dodatkowym atutem monitorów interaktywnych jest możliwość zapisywania, udostępniania lub drukowania notatek, które zostaną na nich stworzone. Jeśli w ciągu lekcji uczniowie wspólnie przygotują mapę myśli, tabelę, wykres albo streszczenie, nauczyciel może je wydrukować i przekazać im w wersji papierowej lub zapisać i wysłać mailem. Dzięki temu dzieci nie muszą się koncentrować na tym, żeby zdążyć przepisać to, co znajduje się na tablicy.

Tą funkcjonalność doceniają także uczestnicy spotkań branżowych, dlatego organizatorzy takich wydarzeń coraz częściej kupują specjalistyczne urządzenia interaktywne dla sal konferencyjnych.

Wsparcie w integracji uczniów

Monitory, stoliki i tablice interaktywne ułatwiają również prowadzenie pracy w grupach. Większość ma tryb multi-user, po włączeniu którego może z nich korzystać kilka osób naraz. Jeśli nauczyciel go uruchomi i poprosi do tablicy troje lub czworo uczniów, wszyscy będą w stanie np. prezentować swoje odpowiedzi albo uzupełniać schemat o swoje pomysły.

Sprawdź także:  Olejowanie czy lakierowanie podłogi drewnianej – co jest lepsze?

Gdzie można kupić urządzenia interaktywne dla sal szkoleniowych? Różne modele zamówisz m.in. w AramiSklep: https://aramisklep.pl